Wykonanie i montaż schodów z drewna – co warto wiedzieć?

Dodano: 3 października 2023; Materiał promocyjny Piękne, drewniane schody potrafią nadać szyku każdemu domowi. Jednak, aby osiągnąć zamierzony efekt i zrobić z tego elementu konstrukcyjnego prawdziwą ozdobę wnętrza, niezbędny jest nie tylko dobry projekt, ale również najwyższej jakości wykonanie i staranny montaż. Dowiedz się, jakie szczegóły warto wziąć pod uwagę przy zamawianiu schodów, jak rozpoznać ich wysoką jakość oraz jak powinien przebiegać ich prawidłowy montaż.

Rodzaje schodów drewnianych

 Drewno to idealny materiał, który doskonale sprawdza się w każdym domu. Zapewnia komfort użytkowania i doskonale komponuje się z różnymi stylami wnętrz. Poza tym schody drewniane wykonuje się w różnych stylach i rodzajach, dzięki czemu można je zainstalować w praktycznie każdym wnętrzu – od ogromnej rezydencji aż po domek letniskowy. Wśród najbardziej majestatycznych (ale również dość kosztownych) schodów należy z pewnością wymienić schody wachlarzowe,  które w wersji policzkowej z podstopniami będą sprawiały naprawdę niesamowite wrażenie. Będą one niezwykle prestiżowe i na każdym zrobią ogromne wrażenie, ale z uwagi na zajmowaną przestrzeń oraz koszty nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. W skromniejszych wersjach można nieco ograniczyć ich rozmiar, zrezygnować z podstopni albo też wykonać z drewna jedynie stopnie.

 W nowoczesnych wnętrzach zdecydowanie lepiej odnajdą się schody jedno- lub dwubiegowe proste, opcjonalnie wyposażone w podest. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają na proste w budowie i lekkie, to ich konstrukcja jest naprawdę skomplikowana i wymaga sporej precyzji. W nowoczesnym domu sprawdzą się również schody dywanowe, pozbawione belek policzkowych oraz nosków, co daje im bardzo ciekawe wykończenie. Jednak do ich prawidłowego wykonania będzie potrzebny naprawdę doświadczony fachowiec.

 W Polsce niesłabnącą popularnością cieszą się schody żelbetowe, najczęściej jednobiegowe – wykończone następnie drewnem. Często okazują się najtańszą dostępną opcją, a dobrze wykonane, potrafią naprawdę cieszyć oko.

 

Montaż schodów drewnianych

 Montaż schodów drewnianych to złożony proces, który wymaga specjalistycznych umiejętności i wiedzy. Do montażu schodów drewnianych wykorzystuje się następujące elementy:

 

- Kostur nośny - to konstrukcja, która stanowi podstawę schodów.
- Stopnie - to elementy, po których się chodzi.
- Balustrada - to element zabezpieczający przed upadkiem.

 

Każdy z nich powinien zostać należycie zamocowany, aby rzeczywiści przyczyniać się do bezpieczeństwa, pięknego wyglądu oraz długiej eksploatacji drewnianych schodów. O ile niektóre rodzaje schodów – np. te o żelbetonowej konstrukcji pokrytej drewnem – nie są specjalnie trudne w montażu, to zazwyczaj dla osiągnięcia oczekiwanego efektu niezbędna jest ogromna precyzja oraz posiadanie specjalistycznych narzędzi i przyrządów. Nie mniejsze znaczenie ma wybór odpowiedniego drewna, które będzie dostosowane nie tylko do wystroju wnętrza, ale też do panujących w nim warunków. Istnieją jego różne klasy, które różnią się twardością, odpornością na wilgoć i promienie słoneczne, podatnością na uszkodzenia i innymi właściwościami. Wybierając rodzaj drewna, trzeba wziąć też pod uwagę jego cenę, która potrafi się znacząco różnić w zależności od rodzaju i klasy drewna. Warto pamiętać, że schody są elementem, którego nie wymienia się zbyt często. Ich słaby montaż i wykonanie, to nie tylko krótsza trwałość czy wizualne defekty, ale również charakterystyczne skrzypienie, które znacząco obniża komfort życia mieszkańców, dlatego w tym przypadku warto postawić na jakość.

 

Schody drewniane – Parkiety Dla Ciebie

 Jak widać, wybór schodów drewnianych do domu to niemałe wyzwanie. Na szczęście nie musisz polegać wyłącznie na swojej wiedzy czy doświadczeniu. Najlepiej ich zaprojektowanie i wykonanie powierzyć doświadczonej firmie, która nie tylko zajmuje się montażem, ale też fachowym doradztwem. Wyspecjalizowani pracownicy będą w stanie doradzić Ci, jaki rodzaj schodów będzie dobrym wyborem w danej sytuacji, aby były one praktyczne, bezpieczne i funkcjonalne. Doskonale zdają sobie oni sprawę, że nawet szczegóły takie jak rozmiar pojedynczego stopnia oraz jego szerokość czy wysokość mają ogromne znaczenie na późniejsze użytkowanie. Gdzie możesz znaleźć takich fachowców? Uznaniem cieszy się nasz firma Parkiety dla Ciebie ul. Obrzeżna 1, 02-691 Warszawa Ursynów https://parkietydlaciebie.pl/, działamy na polskim rynku już ponad 15 lat i wykonujemy podłogi oraz schody z najlepszych rodzajów drewna, a ponadto zajmuje się doradztwem i ich konserwacją. Stawiając na prawdziwych fachowców i najlepsze materiały możesz być pewny, że Twoje drewniane schody staną się prawdziwą ozdobą domu oraz przyczynią się do komfortu domowników!