Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Taśmy LED RGB, chwilowy trend czy przyszłość?

Dodano: 1 września 2021; Ostatnio zapanowała ogromna moda na taśmy LED RGB. Stosuje się je zarówno w wykończeniówce domowej i mieszkaniowej, jak i w różnego rodzaju firmach, klubach nocnych, barach czy restauracjach. Czy wielokolorowe oświetlenie to chwilowy krzyk mody czy nowość, która zostanie z nami na długo?

Widziałeś kiedyś wielokolorowe światła LEDowe, które dekorują wnętrze baru albo sufitu? Barwy mogą zmieniać się wraz z ofertą, albo tematycznym wystrojem pomieszczeń. Świecące na czerwono, niebiesko czy zielono lampki są ostatnio niesamowicie popularne. Z czego to wynika?

 

Czym właściwie są taśmy LED RGB?

Standardowe taśmy LEDowe oświetlają wnętrze lub określony przedmiot światłem żółtym lub białym. W przypadku pasków RGB zastosowano technologię, która pozwala pojedynczej lampce emitować kolor czerwony, niebieski lub zielony. Bardziej zaawansowane modele (oznaczone jako RGBW) posiadają również możliwość świecenia na biało.

Z kolei w przypadku zastosowania odpowiednich sterowników i ustawień, taśmy RGB mogą emitować również inne barwy, np. pomarańczowy. Ze względu na atrakcyjność i spore możliwości są coraz częściej wykorzystywane jako dekoracyjne oświetlenie w łazience, kuchni, w przypadku reklam outdoorowych oraz do oświetlania ogrodów.

Taśmy LED RGB wykorzystywane są również do podświetlania telewizorów i innego sprzętu RTV czy elektronicznego. Niektórzy producenci zastosowali je już fabrycznie, podkreślając ich walory wizualne. Możesz jednak samemu wyposażyć sprzęt w tego rodzaju akcesoria, a oglądanie ciekawego filmu w rodzinnym gronie będzie miało jeszcze lepszy klimat.

 

Przyszłość wykończeniówki czy moda na chwilę?

Taśmy LED RGB mają wiele zalet. Raz położone paski mogą być wykorzystywane na różny sposób, zmieniając wizualnie pomieszczenie. Mnogość podświetlanych barw dostosujesz np. do swojego nastroju lub okazji. Możesz również ustalić jednolity, stały kolor, aby efektownie podkreślić walory stoiska firmowego, lokalu gastronomicznego czy kolekcji win w domu.

Jednak wśród projektantów trwa zażarta dyskusja czy taśmy w formie RGB będą miały przyszłość. Otóż na pewno nie jest to oświetlenie, które da Ci walory użytkowe. Po prostu kolor jest zbyt ciemny i nie doświetli pomieszczenia. Z kolei trendy w modzie bywają różne i nie możemy powiedzieć, że za rok czy dwa LED RGB będzie tam samo stylowe jak dziś.

Warto podkreślić jednak, że koszt montażu wysokiej klasy taśmy jest na tyle niewielki, że zdecydowanie opłaca się zainstalować ją nawet na określony czas. Przez kilka lat będziesz cieszył się stylowym kolorem, zmieniającym się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Fantastycznie wpisze się również w wygląd restauracji, podkreśli walory wystawy sklepowej czy wyostrzy zmysły użytkowników Twojego baru!

Sprawdź pełną ofertę oświetlenia LED na stronie ELED.pl