Tablica uczci pamięć powstańców warszawskich z Góry Kalwarii

Dodano: 18 kwietnia 2024; Źródło: UMiG w Górze Kalwarii Gmina przesłała wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na montaż w podcieniach ratusza tablicy poświęconej powstańcom warszawskim, związanym z gminą Góra Kalwaria.


News will be here

Zapoczątkowane przez Legijną Górę Kalwarięobchody wybuchu Powstania Warszawskiego dotychczas odbywają się w naszym mieście obok kamienia ku czci por. Jana Białka (przy ulicy jego imienia), który oddał życie za Ojczyznę w czasie II wojny światowej, jednak w warszawskim zrywie udziału nie wziął (zginął w 1942 r.).
 
Skąd pomysł tablicy? W 2020 r. pracownik urzędu gminy Robert Korczak przygotował wystawę zdjęć „Nasi na barykadach”, przedstawiającą powstańców warszawskich związanych z gminą Góra Kalwaria. Spotkała się ona z nieprzeciętnym zainteresowaniem, także poza naszą gminą, gdyż wcześniej powszechnie sądzono, iż udział lokalnej społeczności w Powstaniu Warszawskim był śladowy. Tymczasem wystawa dowiodła, że walczyło w nim nie kilka, lecz blisko 20 osób mających związek z gminą Góra Kalwaria. Dzięki kontynuacji badań historycznych prowadzonych przez Roberta Korczaka okazało się, że znamy już ponad 100 nazwisk mieszkańców gminy, którzy byli uczestnikami wojennego zrywu stolicy.

Wobec powyższego burmistrz miasta i gminy Góra Kalwaria zdecydował się oficjalnie wystąpić z inicjatywą utworzenia w Górze Kalwarii miejsca pamięci poświęconego tej grupie żołnierzy konspiracji, tak aby wydobyć ją z niepamięci i oddać jej hołd. Na jego wniosek Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę - stanowisko w sprawie utworzenia miejsca pamięci. Powstał społeczny zespół do opracowania zawartości tablicy, a następnie jej treść (wraz z nazwiskami) przekazano do zaopiniowania do Instytutu Pamięci Narodowej. Według informacji IPN niebawem zakończy weryfikacja nazwisk.
 
Główna tablica z brązu wraz z tabliczkami-cegiełkami została zaprojektowana przez wybraną przez urząd gminy, po rozeznaniu rynku, pracownię Ewa & Roman Fleszar, na podstawie podpisanej umowy w sprawie sporządzenia koncepcji miejsca pamięci. Z koncepcją zapoznał się wspomniany zespół doradczy przy burmistrzu, którego uwagi uwzględniono.

Montaż tablicy zostanie skoordynowany z przygotowywanym na ten rok gruntownym remontem elewacji ratusza.

Urzędnicy chcieliby odsłonić nowe miejsce pamięci z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

expert z pod 40

Data: 18 kwietnia 2024, 11:29 Wieczna martyrologia! Wieczne umartwianie się.Ciągle wstecz nigdy do przodu. Pomniko-tablico mania. Wieczny narodowy kompleks . Oto kościólkowo-patriotyczna Polska.

Aha

Data: 18 kwietnia 2024, 12:31 Czołem Wielkiej Polsce pamietaMY

Deuter

Data: 18 kwietnia 2024, 22:16 Legijna Góra. Co to za twór?

Janusz

Data: 19 kwietnia 2024, 01:03 Warto pochylić się nad książką "Bohaterowie dwóch miast" i braciom Bąk. Kolejna książka to Juliusz Kulesza "Z wyroku Polski podziemnej" - chodzi o dzieje oddziału 993/W kontrwywiadu Komendy Głównej AK. Historyk z wykształcenia p. Komosa - z pewnością powinna wpisać do dziejów Góry Kalwarii znamienite imiona braci:
- Bolesław ("Szlak"),
- Hipolit ("Sosna"),
- Leon ("Doktur"),
- Stanisław (Burza").
Niech pseudo - expert poczyta, to nie boli. Jak się ma 40 lat w wykonaniu experta to i umysł nie taki, a jak korporacja go wyprała to i historia naszych Bohaterów - ludziom małego ducha i serca nie jest znana ..., weź sobie seriale pooglądaj, pewnie typu Niewolnica Izaura .., nawet kawiarnia była człowieku bez historii....................


Zły

Data: 21 kwietnia 2024, 07:14 Nowa tablica na miejscu Ub-eckiej , może ktoś będzie miał jaja żeby to zrobić! Tacy jak expert zawsze chętnie sprzedadzą swoją ojczyznę za czapkę srebrników..