Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Odwyk alkoholowy – pierwszy krok ku trzeźwości

Dodano: 24 stycznia 2022; Odwyk alkoholowy najczęściej kojarzy się z trudnym czasem, który jest nie do przejścia. To nieprawda, ponieważ chęć wyjścia z nałogu i silna motywacja pomoże przetrwać ten newralgiczny czas. Najważniejsza jest wewnętrzna chęć życia w trzeźwości.

Na czym polega odwyk alkoholowy i dlaczego od niego rozpoczyna się terapię?

Alkoholizm jest ciężką i postępującą chorobą. Chcąc zerwać z nałogiem, najważniejsza jest chęć podjęcia leczenia. Odpowiednia determinacja, motywacja, czy słuszność podjętej decyzji jest kluczowa. Najczęściej w sytuacji, kiedy chory znajdzie się na dnie, dopiero wtedy zaczyna uświadamiać sobie skutki swojego uzależnienia. Zazwyczaj alkoholik dość długo wypiera myśl o nałogowym piciu, wmawiając sobie, że ma nad wszystkim kontrolę. Najtrudniejszy jest moment, w którym alkoholik zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i musi sam przed sobą przyznać się do swojego uzależnienia.

Wiąże się to z poczuciem wstydu, bezsilności i utratą kontroli. Jest to spowodowane tym, że w społeczeństwie panuje stereotyp, że alkoholikami zazwyczaj są osoby z marginesu społecznego. Tak naprawdę uzależnienie nie wybiera płci, wieku, czy statusu społecznego i może dotknąć każdego. Wsparcie rodziny i bliskich będzie bardzo ważne. Najważniejsze jest samodzielne podjęcie decyzji o wyjściu z nałogu i udanie się na odwyk. Alkoholik ma trzy formy leczenia:

- dzienne odziały leczenia uzależnień,
- poradnie ambulatoryjne,
- stacjonarne – całodobowe zamknięte placówki.

Najskuteczniejszym miejscem, gdzie leczy się uzależnienie, są placówki zamknięte. Wynika to z faktu, że chory nie ma kontaktu z toksycznym środowiskiem, ponadto jest objęty całodobową opieką medyczną i psychoterapeutyczną. Chcąc udać się na odwyk w publicznym ośrodku, konieczne jest posiadanie skierowania, które można uzyskać w miejscowej poradni leczenia uzależnień lub od lekarza psychiatry. W przypadku placówek prywatnych taki dokument nie jest wymagany. Dodatkowo leczenie publiczne jest bezpłatne, nawet w sytuacji, kiedy pacjent nie jest ubezpieczony.


Odwyk alkoholowy najczęściej rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia detoksu, czyli oczyszczania organizmu z toksycznych substancji oraz przywrócenie równowagi fizycznej i psychicznej. Jest to kluczowy moment, w którym alkoholik trzeźwieje i właśnie dlatego od niego rozpoczyna się terapię. Dodatkowo proces leczenia ma za zadanie uświadomienie osobie chorej mechanizmu uzależnienia, a także schematów postępowania. Następnie rozpoczyna się terapia indywidualna lub grupowa. Pacjent może samodzielnie zdecydować, gdzie podejmie dalsze leczenie. W sytuacji, kiedy wpływ środowiska może oddziaływać negatywnie na chorego, najlepiej zdecydować się na terapię w ośrodku zamkniętym. To także dobre rozwiązanie w przypadku trudności z zaprzestaniem picia. Zmiana otoczenia i całodobowa pomoc specjalistów znacząco przyczyni się do utrzymania abstynencji.

Jak wygląda odwyk?


Odwyk jest często najtrudniejszym krokiem w leczeniu alkoholizmu. Pierwszym jego etapem jest detoksykacja, która ma za zadanie uwolnić organizm od substancji trującej. To trudny czas, ponieważ osoba uzależniona będzie się zmagać z szeregiem uciążliwych symptomów:

- nadpobudliwość,
- nerwowość,
- rozdrażnienie,
- drżenie rąk itp.

W trakcie trwania objawów podaje się leki uspokajające. Ważna jest również stała kontrola medyczna, ponieważ u pacjenta mogą pojawić się drgawki, halucynację, dezorientacja, a w skrajnych przypadkach delirium tremens, który jest niebezpieczny dla życia chorego. Przetrwanie tego okresu jest bardzo ważne. W dalszym etapie zostają wyrównane poziomy: mikroelementów, niedoborów witamin, a także równowagi psychofizycznej uzależnionego. Kolejnym krokiem jest terapia zarówno indywidualna, jak i grupowa. Podczas tych sesji alkoholik poznaje mechanizmy uzależnienia oraz sposoby na przezwyciężenie chęci sięgnięcia po alkohol. Dodatkowym elementem jest nauka rozpoznawania objawów głodu alkoholowego (na czym on polega dowiesz się z artykułu pod tym linkiem) oraz prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Po zakończonym odwyku konieczny jest dalszy udział w sesjach terapeutycznych. W całym procesie niezwykle istotne jest wsparcie najbliższych. Ich wyrozumiałość, cierpliwość i empatia znacząco przyczyniają się do powodzenia całego procesu wyjścia z nałogu. Sam odwyk jest początkiem drogi, kluczowa jest dalsza terapia, która pomoże przezwyciężyć pokusę sięgnięcia po alkohol.

Ile trwa leczenie odwykowe?


Warto pamiętać, że terapia jest procesem długotrwałym. Nie da się wyleczyć choroby, można ją jedynie zatrzymać i pomóc w utrzymaniu abstynencji, jednak uzależnionym pozostaje się do końca życia. Po udanym procesie odwykowym i psychoterapeutycznym taką osobę określa się mianem trzeźwy alkoholik. Długość terapii jest zależna od sposobu leczenia. Odwyk alkoholowy w ośrodku zamkniętym trwa zazwyczaj od 4 do 12 tygodni. Czas jest zależny od poziomu problemu oraz wywiadu z psychoterapeutą. W przypadku odwyku ambulatoryjnego alkoholik na co dzień funkcjonuje w swoim środowisku i uczestniczy w spotkaniach z terapeutą. Czas trwania terapii wynosi od 6 miesięcy do roku.

Ważne jest, że w przypadku leczenia odwykowego nie ma ściśle określonego harmonogramu dotyczącego długości leczenia. Wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku. Czasami wystarczająca może okazać się kilkutygodniowa terapia, a niejednokrotnie potrzebna będzie kilkuletnia. W przypadku osób, które na odwyk udały się na mocy postanowienia sądowego, okres leczenia trwa dwa lata.

Proces leczenia jest trudny i wymagający. Odwyk to dopiero początek walki o życie w trzeźwości. Kompleksowa opieka specjalistów, którzy pracują w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień „Przebudzenie”, pomoże przetrwać trudny okres i przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol. Warto skorzystać z doświadczenia kadry, która o chorobie alkoholowej wie wszystko. Indywidualnie dopierany plan terapii, na pewno okaże się sukcesem w walce o trzeźwość.