Księgowość i kadry - outsourcing na miarę XXI wieku

Dodano: 5 czerwca 2024; Artykuł sponsorowany Zadanie prowadzenia ksiąg rachunkowych wymaga określonych kompetencji, podobnie jak całościowe prowadzenie kadr, płac i obsługi pracownika. Znalezienie na ryku wykwalifikowanych pracowników, ich przeszkolenie, wdrożenie w politykę firmy i opłacenie to poważne wyzwanie zarówno dla mniejszych, jak i większych firm. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nich decyduje się na outsourcing księgowy.


News will be here

Outsourcing usług księgowych — na czym polega?


Outsourcing usług księgowych polega na przekazaniu firmie zewnętrznej zadań związanych z prowadzeniem księgowości i rachunkowości przedsiębiorstwa. Oznacza to, że zamiast zatrudniać wewnętrzny zespół księgowych, firma w tym zakresie korzysta z usług wyspecjalizowanej firmy. Usługi księgowe i HR, bo bardzo często połączone ze sobą, które przekazywane są zewnętrznemu podmiotowi to m.in.:

•    prowadzenie podatkowej księgi przychodów,
•    sporządzanie sprawozdań finansowych,
•    przygotowanie deklaracji podatkowych i wszelkich rozliczeń podatkowych,
•    prowadzenie akt osobowych
•    obsługa pracownicza związana z przygotowaniem umów, deklaracji do ubezpieczeń społecznych,
•    ewidencja urlopów i L4.

Firma zewnętrzna oprócz outsourcingu księgowego może zapewniać pełną obsługę HR, w tym także koordynować szkolenia (w tym BHP) i realizować wiele innych zadań związanych z obsługą księgowo-kadrową.

Komu opłaca się outsourcing księgowości?


Oferująca obejmujący księgowość i kadry outsourcing firma to dla wielu przedsiębiorstw rozwiązanie pozwalające na:

•    redukcję kosztów operacyjnych, ponieważ realizowanie ich przez zewnętrzną firmę w wielu przypadkach okazuje się  tańsze niż zatrudnianie pełnoetatowych pracowników księgowych oraz inwestowanie w specjalistyczne oprogramowanie,
•    pełny zakres działań — firmy zajmują się m.in. prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzanie, sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, obsługą płac, rozliczeniami VAT, kontrolą finansową oraz doradztwem,
•    profesjonalizm i bezpieczeństwo — kadry doświadczonej firmy zewnętrznej posiadają wyspecjalizowaną wiedzę i doświadczenie, co pozwala na lepsze zarządzanie finansami i zgodność z przepisami prawnymi,
•    skoncentrowanie się na działalności podstawowej, zamiast martwić się o księgowość i kadry, zarządcy mogą skupić się na podstawowej działalności firmy i jej strategicznym rozwoju.

Wynajem pracowników do sprawozdania finansowego i nie tylko


Alternatywnym rozwiązaniem, które stopniowo zyskuje coraz większą popularność w świetle dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, jest wynajem pracowników. Tzw. leasing pracowniczy dotyczy dzisiaj zarówno pracowników tymczasowych, jak i pełnoetatowych z bardzo różnym zakresem kompetencji. Doświadczona firma dysponująca zasobem profesjonalnej kadry jest w stanie pomóc ci rozwiązać braki kadrowe w bardzo krótkim czasie, a ty nie musisz inwestować go w często żmudny proces rekrutacyjny.