Jazz na Zamku w Czersku

Dodano: 27 czerwca 2022; Tegoroczna edycja JazZamek Czersk odbędzie się pod tytułem „Wielcy w jazzie”. W lipcowe, niedzielne popołudnia na zamkowej scenie będziemy gościć najlepszych polskich jazzowych wykonawców, którzy inspirację do swoich programów czerpali od wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej.

W niektórych kręgach za najbardziej jazzowego kompozytora uważa się Jana Sebastiana Bacha, niemniej najczęściej granym w świecie jazzu jest prawdopodobnie Chopin. Do twórczości tego kompozytora sięgnął również jeden z najwybitniejszych pianistów, kompozytorów i aranżerów Andrzej Jagodziński. Album Chopin Andrzeja Jagodzińskiego jest jedną z pierwszych jazzowych produkcji poświęconych twórczości Fryderyka Chopina w najnowszej historii naszej muzyki jazzowej. Później były kolejne Chopin once more i Chopin/Jagodziński Sonata b-moll. Nie dziwi zatem, że do artysty przylgnęło określenie „ambasador Chopina w wersji jazzowej". Legenda polskiej sceny jazzowej przedstawi Państwu swoją jazzową wersję utworów Fryderyka Chopina już 3 lipca.

Druga niedziela lipca należeć będzie do formacji Piotr Baron Quintet. Muzycy pod wodzą tego świetnego saksofonisty odwołali się do twórczości Stanisława Moniuszki. Piotr Baron w tym programie jest przede wszystkim jazzmanem i melodie kompozytora traktuje jako inspirację. Program jest inteligentny, kiedy trzeba dowcipny, ale zawsze wciągający pulsem i rytmem.

Silne i wyraziste wykonania Joanny Słowińskiej przy akompaniamencie zespołu Stanisław Słowiński Quartet stanowi najlepszą oprawę utworów Kolberga w jazzowej aranżacji, jaką można sobie wymarzyć. Program inspirowany jest polską muzyką tradycyjną, pieśniami ludowymi w dialogu z interpretacjami muzyków sceny jazzowej i improwizowanej.

Jazzowe trio Pańta-Borowski- Pańta to niesamowita mieszanka talentów. Zdobywca Grammy– kontrabasista Paweł Pańta, miłośnik big bandów – flecista jazzowy Ryszard Borowski oraz pianista młodego pokolenia Stanisław Pańta wystąpią z jazzową interpretacją cyklu pieśni Franza Schuberta pt. „Winterreise”. Improwizacje muzyków na temat dzieł tego austriackiego romantyka to istny pokaz zabawy formą i stylem.

Na zakończenie, 31 lipca, wystąpi ze swoim zespołem wirtuoz akordeonu Paweł Leszczyński z programem inspirowanym znakomitymi kompozytorami muzyki klasycznej. Muzyka programowa i jednocześnie niezwykle użytkowa zaprezentowana będzie przez nieograniczone możliwości polifonicznego  brzmienia akordeonu.

Harmonogram:

3 lipca
Andrzej Jagodziński Trio - Chopin/Jagodziński

10 lipca
Piotr Baron Quintet - Moniuszko/Baron

17 lipca
Joanna Słowińska i Stanisław Słowiński Quartet - Kolberg/Słowińscy

24 lipca
Winterreise Borowski/Pańta - Schubert/PBP

31 lipca
Wielcy w jazzie/Leszczyński

Wszystkie koncerty są grane o godzinie 16.00 na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich  w Czersku.

Obowiązują bilety wejścia na zamek 17/12 zł. Bilety do kupienia na www.biletyna.pl oraz w kasie zamku.

Serdecznie zapraszamy

(inf. prasowa)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (1)

beti

Data: 28 czerwca 2022, 18:03 co jak co bilety na zamek odstraszają :/ czasem jestem tam na rowerze i słucham co mówią ludzie przyjeżdzający specjalnie na zamek "ile bilet? 17 pln ? za zwiedzanie ruin? przesada nie wchodzimy"