Jak udowodnić zdradę w procesie rozwodowym?

Dodano: 8 lutego 2025; Artykuł sponsorowany Zdrada jest jedną z częstszych przyczyn rozpadu związku małżeńskiego. Po jej ujawnieniu pary decydują się na wniesienie pozwu rozwodowego. By sąd mógł orzec rozwiązanie małżeństwa, konieczne jest udowodnienie, że nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego, którego przyczyną była niewierność. Jak zebrać odpowiednie dowody i rozwieść się z winy drugiej strony?

Definicja zdrady małżeńskiej

 

Zdrada to kontakt fizyczny, intymny z osobą spoza małżeństwa. Często jest określana również mianem romansu, jeżeli trwa jakiś czas lub „jednorazowego skoku w bok”. Ze zdradą mamy również do czynienia w przypadku pojawienia się więzi emocjonalnej z inną osobą. Co do zasady narusza normy moralne i jest przejawem wiarołomności względem współmałżonka. Zdrada może prowadzić do trwałego rozpadu związku małżeńskiego – wtedy małżonek może być uznany za winnego, a druga strona może złożyć pozew z orzeczeniem o winie. Jak w każdym prawie, są jednak wyjątki. Zdrada nie będzie świadczyła o rozpadzie małżeństwa, jeżeli:

 

- małżeństwo jest jedynie formalnością, a pożycie ustało wcześniej,

- reakcja małżonka zdradzonego na zdradę nie jest współmierna – dotyczy to sytuacji, w której zdrada występuje kolejny raz, a mąż lub żona zdradzony/-a stosują działania, które przybierają niewłaściwą formę,

- osoba zdradzona wybacza zdradzającemu, a pożycie zostało przywrócone.

 

Zarówno składanie pozwu, jak i sam proces niesie ze sobą wiele emocji. Warto więc zadbać o profesjonalne wsparcie adwokata https://www.haczykowska.legal/, który ma doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu prawa rozwodowego. Prawnik odpowie na Twoje pytania, przygotuje zgodnie z wymogami formalnymi pozew oraz pomoże uporządkować dowody.

 

Dowody zdrady

 

Zdradę można udowodnić na wiele sposobów. Sąd będzie chciał wysłuchać świadków, którzy mogą przedstawić sytuację między małżonkami. Do materiału dowodowego można dołączyć zdjęcia (nawet te robione z ukrycia), bilingi rozmów telefonicznych czy zrzuty ekranu z komunikatorów, mediów społecznościowych, korespondencję, rachunki z miejsc, w których przebywał/-a małżonek/małżonka, na przykład z restauracji czy hoteli. W materiale dowodowym mogą znaleźć się również nagrania z rozmów czy informacje zebrane przez detektywa.

 

Rozwód z orzeczeniem o winie lub bez

 

Powszechnie mianem winy uznaje się odpowiedzialność, którą trzeba ponieść za zniszczenie więzi uczuciowej, fizycznej oraz emocjonalnej. Pozew można wnieść z orzeczeniem o wyłącznej winie, bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie obu stron. Ma to wpływ na możliwość uzyskania alimentów na drugiego małżonka. Dla zdradzonej osoby ma to także znaczenie psychologiczne. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i podlega indywidualnej ocenie.