Góra Kalwaria odda cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego
Dodano: 30 lipca 2025; Źródło: UMiG w Górze Kalwarii Po raz pierwszy uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu walk z 1944 roku odbędą się przy ratuszu w Górze Kalwarii, a dokładniej przy tablicy pamiątkowej poświęconej 101 lokalnym powstańcom.
"To miejsce pamięci, które – można powiedzieć – jest żywe. Nadal bowiem szukamy mieszkańców, którzy wzięli udział w zrywie, i co roku będziemy umieszczać na ratuszu cegiełki z nowymi nazwiskami. Z okazji najbliższej, 81. rocznicy Powstania Warszawskiego odsłonimy kilka takich dodatkowych tabliczek z brązu" - zapowiada Urząd Miasta i Gminy w Górze Kalwarii.
W programie gminnych obchodów, które rozpoczną się o godz. 17.15, ponadto:
• Pamięciownik (już od godz. 15.00) – pawilon, w którym zeskanujemy przyniesione przez mieszkańców i gości stare zdjęcia dotyczące Góry Kalwarii i okolic, tak aby znalazły się w gminnych zasobach – serdecznie zachęcamy do współpracy
• stanowiska rekonstruktorów z Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi (już od godz. 15.00): będzie można m.in. uszyć dla siebie opaskę powstańczą i wybić medal z symbolem Polski Walczącej
• piosenki powstańcze w wykonaniu Julii Porowskiej, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Baniosze
• złożenie kwiatów
• przemówienia
• modlitwa za poległych
• stanowisko Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Mokotów
• dodatkowo kino plenerowe: „44 minuty prawdy”, film stworzony przez Szare Szeregi (rynek, godz. 20.44).
Uroczystość organizują: urząd miasta, Ośrodek Kultury, Grupa Szare Szeregi oraz Szkoła Podstawowa w Baniosze.
Dodaj swój komentarz



Najnowsze artykuły
- Ruszyli w drogę po alkoholu. Do domu musieli wrócić już pieszo
- Festiwal Wody i jubileusz 20-lecia ZGK w Górze Kalwarii
- Dlaczego po weekendzie albo urlopie nadal czujemy zmęczenie?
- Na dwóch kółkach z dwoma promilami po Pijarskiej
- Jak wybrać najlepsze studio tatuażu w Warszawie
- Wzmożony ruch wojsk – spokojnie, to ćwiczenia!
- Wianki na Urzeczu 2026 - Urzeckie sploty
- Srebro i brąz dla zawodników FC Centrum Tang Soo Do
- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze odwiedzili piaseczyńskich policjantów
- Policjantka odwiedziła przedszkolaki z gminy Góra Kalwaria
Ostatnio na forum
Olo : To nie Pijarska tylko Pijacka.
Na dwóch kółkach z dwoma promilami po Pijarskiej***: Brawo panowie. Tylko szybkość i zdecydowanie przynosi efekty.
Na dwóch kółkach z dwoma promilami po PijarskiejX: Jaka to Pijarska
Gorąco wokół przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej przez Górę Kalwariędo Pana Rajmunda: Typowe stwierdzenie kogoś kto chce pomyślał sobie "zostanę politykiem"....
"Nie możemy wyjść z posesji". Mieszkanka chce ograniczenia tonażowegoXyz: Ale ta pani sama nie zgodziła się, aby robić koło niej asfalt. Myślała,...




Ostatnio dodane ogłoszenia
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!