Gminna Służba Zdrowia – priorytetem dla mieszkańców

Dodano: 23 grudnia 2018; Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu doktora Jana Rokity z cyklu Moja Góra Kalwaria.


News will be here

Temat tragicznego stanu służby zdrowia w Górze Kalwarii powinien być podejmowany przez wszystkich miejscowych polityków oraz osoby starające się o piastowanie miejskich stanowisk. Niestety przez ostatnie lata działo się zupełnie inaczej.

Zawsze dziwił mnie fakt całkowitej indolencji rządzących naszym miastem od wielu lat wobec sytuacji rozgrywających się niemal każdego poranka około godziny czwartej nad ranem przed drzwiami przychodni przy ulicy Białka. Każdy kto kiedykolwiek miał przyjemność korzystać z usług wspomnianej gminnej przychodni wie doskonale o co chodzi. Dostać się do lekarza rodzinnego nierzadko graniczy z cudem. Znane są przypadki ludzi którzy po złapaniu zwykłego przeziębienia po dwóch godzinach spędzonych przy minusowych temperaturach w oczekiwaniu na tzw. numerek do lekarza przychodziło na wizytę z… zapaleniem płuc.

W ostatnim czasie w wyniku braku kadry lekarskiej sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej. Brakuje zwłaszcza lekarzy Podstawowej Opieki Medycznej ze specjalizacją (lub w trakcie) z chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej.

Należy jednak podkreślić wielkie poświęcenie i oddanie lekarzy wciąż pracujących w przychodni, którzy zdecydowali poświęcić mieszkańcom naszego miasta swój czas. Sytuacja jest tym bardziej paradoksalna, iż Góra Kalwaria w przeciwieństwie do wielu innych miejscowości w głębi kraju położona jest zaledwie 35 kilometry na południe od Warszawy. Pracę w naszym mieście potencjalny kandydat na lekarza mógłby bez trudu połączyć z lepiej płatną pracą w Warszawie. Warto więc zadać pytanie jak gmina może przyczynić się do zmiany istniejącego stanu rzeczy.

Z całą pewnością warto jest wesprzeć kierownictwo przychodni w Górze Kalwarii w szukaniu nowych pracowników. Należy również rozważyć możliwości finansowego wsparcia placówki tak aby oferowała lepsze warunki pracy dla potencjalnych lekarzy. Z całą pewnością opisywane wsparcie wpłynęło by na poprawę pracy przychodni. 

Zmiany również wymaga z całą pewnością tzw. internetowy system rejestracji pacjenta (rejestracja on-line). Każdy kto korzysta z tego systemu wie doskonale, iż możliwości zapisu za jego pośrednictwem są bardzo niewielkie gdyż dla pacjentów planuje się z reguły zaledwie kilka numerków. Należy więc zwiększyć pule dostępnych numerków.

Z całą pewnością nie powinno się również zaniedbywać funkcjonujących w przychodni specjalistycznych pracowni np. USG. Nie od dziś wiadomo, iż profilaktyka w leczeniu odgrywa bardzo istotną rolę i pozwala na rozpoznanie na czas wielu niebezpiecznych schorzeń. Szczególnie istotnym ułatwieniem zwłaszcza dla starszych mieszkańców naszej gminy jest możliwość uczęszczania na rehabilitację w zakresie fizykoterapii w ramach NFZ w filii przychodni w Sobikowie. Nie sposób jest przy tym nie powtórzyć pytania zadawanego przez wielu seniorów w Górze Kalwarii: dlaczego oferty rehabilitacji nie oferuje swoim pacjentom przychodnia przy ulicy Białka? Dla mieszkańców naszego miasta dostępna jest jedynie komercyjna oferta rehabilitacji w gabinecie fizykoterapii, który znajduje się na terenie Domu Pomocy Społecznej.

Z całą pewnością również należy przynajmniej rozważyć podjęcie przez włodarzy gminnych zabiegów na rzecz przywrócenia w Górze Kalwarii Nocnej Pomocy Lekarskiej funkcjonującej niegdyś również na terenie DPS-u. Być może warto spytać się o to samych mieszkańców. Obecnie mieszkańcy Góry Kalwarii w nagłych przypadkach muszą jeździć do co prawda nieodległych ale bardzo często zakorkowanych Piaseczna i Konstancina-Jeziorny. Bez wątpienia dobry stan służby zdrowia zwiększa komfort życia mieszkańców będących przecież również jednocześnie wyborcami. W interesie więc władz pozostają działania zmierzające do radykalnej zmiany istniejącego stanu rzeczy.

Szanowni Czytelnicy

W związku z nadchodzącymi świętami Narodzenia Pańskiego pragnę życzyć Wam wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze. Niech ten wyjątkowy czas będzie dla Was okazją do refleksji nad pięknymi wydarzeniami mającymi miejsce dwa tysiące lat temu w Betlejem oraz okazją do spotkań bliższym lub dalszym gronie rodziny, znajomych i przyjaciół.

Jan Rokita

Doktor Nauk Historycznych Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (27)

Gaja

Data: 23 grudnia 2018, 23:21 Jaki aktywny zrobił się p.Jan Rokita mam nadzieję że teraz nie będę musiała chodzić po nr.o 4 rano? Zobaczymy co zrobi obecna władza z tym problemem p.Rokita.

Kasia

Data: 24 grudnia 2018, 09:21 A ja proponuję wybudować szpital. Miasto się rozrasta mieszkańców przybywa dlaczego ludzie mają jeździć do Konstancina, Piaseczna lub Warszawy.

Dottore

Data: 24 grudnia 2018, 13:44 Pan dr lekarstwem na wszystko zło

??

Data: 24 grudnia 2018, 13:55 Brakuje zwłaszcza lekarzy Podstawowej Opieki Medycznej... i dobrego psychiatry.

soraya

Data: 24 grudnia 2018, 16:40 Pan Przewodniczący powinien przed wypowiedzią zapoznać się z faktami.Faktem jest,że NPL nie zawiesił swojej działalności i mieszkańcy nie muszą jeżdzić poza GK aby uzyskac pomoc,a rehabilitacja w Sobikowie jest filią Przychodni Białka i jest dostępnadla całej Gminy.Coraz bardziej Pan bajdurzy.

Jerzy

Data: 24 grudnia 2018, 18:43 Panie Janie i Szanowni obywatele niezbędna jest reorganizacja pracy samej przychodni ,obniżenie kosztów,zdyscyplinowanie pracy w przychodni i zmiana podejścia nas samych do służby zdrowia/ nas też powinna obowiązywać jakaś dyscyplina/ i może w efekcie jakość jak w sieciówkach.

Pani M.

Data: 24 grudnia 2018, 23:22 Zamiast pisać felietony niech Pan się weźmie za pracę i wymyśli jak rozwiązać problem z POZ-etem w naszym mieście.
A co no NPL-u to tak się składa , że on funkcjonuje tylko nie całodobowo i jest finansowany z gminnych funduszy. Więc to akurat zasługa poprzedniej władzy, gdyż w wyniku zmian systemowych dziala sieć szpitali i to odgornie są wyznaczony placówki, w których działa całodobowa opieka lekarska.

zły

Data: 26 grudnia 2018, 11:17 W Polsce i tym bardziej w naszej biednej GK nie udało się przeprowadzić sensownej reformy ,ale źyczę powodzenia w nowym roku.

baba

Data: 26 grudnia 2018, 17:15 Panie Rokita skończ już Waść wstydu oszczędz mamy dość Waszmości wypocin!!!!!!

Klop

Data: 26 grudnia 2018, 18:33 Sianowni Panśtwo, Doktorze,

Dobrze Pan opisuje „tragiczny stan służby zdrowia”..., choc ja sie z nim nie dokońca zgadzam.
Marudzenie jest akurat najłatwiejsze,
Czekam na Pana opis służby zdrowia za niespełna cztery lata...
Choc oglądając sesje Rady Gminy to nie spodziewanie zbyt wiele.
Mimo to zycze jak najlepiej.

Janusz

Data: 26 grudnia 2018, 21:11 Wielmożny Panie Doktorze.
Cieszę się, że podjął Pan ten temat, sam ostatnio stałem w kolejce ale Pan jako nowy Włodarz - ja marny wyborca z podwórka czekam na wyniki. Napisał Pan analizę - z niej wynikają zadnia które stoją przed Panem - a my czekamy kiedy je Pan zrealizuje. I tak:
a) była indolencja minionych władz a obecnych nie będzie? [kiedy?];
b) wesprzeć kierownictwo przychodni - kiedy Pan to zrobi? [jak?];
c) lepsze warunki pracy dla lekarzy - kiedy Pan to zrobi?
d) może lepsze warunki dla oczekujących np. o g. 4 czy 5 rano straż wiejska przywiezie koksownik?
e) internetowy system rejestracji pacjenta - jestem ZA - tylko czy będzie tyle numerków by wszyscy chorzy mogli mieć nadzieję na wizytę? [oby nie było tak jak z tabletami dla radnych i Pana podejściem do obsługi systemu tylko dla 21 osób?];
f) specjalistyczne pracownie - profilaktyka --, dobrze, że Pan jako Doktor nieważne jakich nauk to dostrzega - pytanie kiedy Pan to załatwi - będę bacznie obserwował najbliższą Radę;
g) komfort życia wyborców - dwa ostatnie zdania - zapamiętamy.
Włodarzu - nie pisz - tylko pokaż co potrafisz - masz mandat zaufania - ale możesz go stracić.

Przecinek

Data: 27 grudnia 2018, 12:33 Panie Doktorze...
Gdzie podziały się przecinki?

Tom

Data: 27 grudnia 2018, 12:35 Ja mam niestety smutne doświadczenia z placówką. Jakiś rok może dwa temu doczłapałem się z gorączką prawie 40 stopni i czekałem kilka godzin, żeby udało się wcisnąć na jakąkolwiek wizytę. Panie z rejestracji zostawiły to w gestii lekarza. Niestety żaden z Panów doktorów nie pokusił się o przyjęcie pomimo, że prosiłem bo zwyczajnie nie miałem sił iść gdziekolwiek dalej. Ciężko się dzisiaj zgodzić, że należy im się wsparcie kiedy oni sami go nie okazują.

Co prawda odbija się to na nas wszystkich...

Chory

Data: 27 grudnia 2018, 13:17 Panie przewodniczący już jest po wyborach, niech pan nie traci czasu na analizy i diagnozy. Pan chyba zapomniał że pan jest władzą uchwałodawczą. Niech pan stawia zadania przed władzą wykonawczą i je rozlicza. To wszystkim nam będzie żyło się lepiej. Niech pan lepiej napisze jakie działania już pod podjął i w jakich konkretnych sprawach ?

A kogo.

Data: 27 grudnia 2018, 17:06 A kogo to obchodzi co Pan skończył? dobrze, że tylko jeden prywatny uniwerek bo jakby więcej to można się pogubić wymieniając to wszystko. Poczekamy zobaczymy jakie będą efekty pańskiej pracy w samorządzie.

Paweł Kłyś

Data: 27 grudnia 2018, 18:22 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Paweł Kłyś

Data: 28 grudnia 2018, 06:01 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

mieszkaniec

Data: 28 grudnia 2018, 14:28 Pan Rokita nie widzi problemu, że w kwestii braku dostępu do lekarzy wina leży po stronie systemu Opieki Zdrowotnej tzw. NFZ, to system ogranicza dostęp do studiów medycznych, ogranicza ilość miejsc rezydenckich w wybranych województwach, to system powoduje, że rezydent pracuje za mniej niż kasjerka z \" Biedronki\'\', dlatego jest zmuszony dorabiać w pięciu przychodniach, żeby utrzymać rodzinę, a nasza Gmina jest za blisko Warszawy i lekarze wolą pracować w przychodniach typu LUXmed, Medicover, a nie w ZOZ Góra Kalwaria, dlatego należy stworzyć lepsze warunki zatrudnienia, np. mieszkania, dodatki, wtedy młodzi lekarze zainteresują się naszą Przychodnią, a obecnie, niestety pracuje zbyt mało lekarzy, są przepracowani, mają tylko 15 minut na pacjenta zgodnie z wytycznymi NFZ, a pacjentów przybywa, bo społeczeństwo starzeje się.

zły

Data: 3 stycznia 2019, 23:02 W całym systemie służby zdrowia jak zwykle chodzi o kasę, ile jej nie wlejemy to i tak będzie mało, to jest studnia bez dna, roztrwaniana i rozkradana. Sama kasta lekarzy to robi, tam nie ma piłkarzy, czy hydraulików i podobnie jak w sądownictwie nie chcą młodych dopuścić do koryta pełnego,im mniej lekarzy tym lepiej dla nich,specjalista moźe spokojnie moźe brać za wizytę 200-300zł i jest OK, ale nie dla pacjentów. Podobnie jak w sądownictwie system się sam nie naprawi, ale oczywiście muszą to zrobić lekarze, a robią tylko pozorne ruchy.

zły

Data: 4 stycznia 2019, 10:45 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

pytek

Data: 4 stycznia 2019, 19:17
....możliwość uczęszczania na rehabilitację w zakresie fizykoterapii w ramach NFZ w filii przychodni w Sobikowie...

- kiedy skrócą się kolejki? Ktoś przyjrzy się problemowi oczekujących pacjentów??
PILNIE

nikoś1

Data: 4 stycznia 2019, 23:21 A co nie ma układów w rejestracji? Były są i będą.

też zły

Data: 5 stycznia 2019, 08:14 zły

\"Data: 26 grudnia 2018, 11:17
W Polsce i tym bardziej w naszej biednej GK nie udało się przeprowadzić sensownej reformy ,ale źyczę powodzenia w nowym roku. \"
góra kalwaria jest biedna ,ale radni bardzo bogaci !

pytek

Data: 5 stycznia 2019, 14:17 ... góra kalwaria jest biedna ,ale radni bardzo bogaci !...

Ale którzy? Z której kadencji?




odi

Data: 8 stycznia 2019, 12:34 A w Sobikowie podobno likwidują etat pielęgniarki i trzeba będzie jeździć na zastrzyki i szczepienia do Góry?

Nat.

Data: 8 stycznia 2019, 13:27 NPL w Górze Kalwarii istnieje jedynie w teorii, w praktyce przyjmujący tam lekarze ze wszystkim odsyłają do szpitala w Piasecznie lub Konstancinie. Przychodnia na Białka, aż brak słów... dzwoniąc lub osobiście próbując zapisać się na wizytę w pierwszych minutach otwarcia \"nie ma już numerków na dziś\". Bez znajomości nie dostaniesz się do lekarza czy pediatry, Panie w rejestracji w pierwszej kolejności zapisują na wizytę swoich bliskich i znajomych. Dlaczego w XXI wieku nie można zapisać się na wizytę w najbliższych dniach? E-rejestracja jest kolejną porażka, nie widnieje żadna dostępna wizyta w miesiącu. W każdej innej przychodni z którą miałam styczność połowa numerków w danym dniu przeznaczona jest na zapisy, druga na pacjentów CITO.

pytek

Data: 12 maja 2019, 01:23
Konkretnie co w s ł u s z n i e podniesionych kwestiach:
- już się zmieniło na lepsze,
- jest w trakcie poprawy?
Dzięki za konkrety.

(Czy tylko został artykuł?)








News will be here
Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki