Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Gdzie szukać dobrej pracy w Warszawie? Ile trwa szukanie pracy?

Dodano: 29 stycznia 2022; Warszawa to największy ośrodek gospodarczy w kraju, skupiający tysiące przedsiębiorstw z polskim i zagranicznym kapitałem, generujących stałe zapotrzebowanie zarówno na wyspecjalizowaną kadrę, jak i pracowników niższego szczebla czy dorywczych.

Rynek pracy w stolicy jest nie tylko różnorodny, ale i bardzo chłonny, o czym świadczy utrzymujące się w mieście bardzo niskie – zarówno na tle kraju, jak i województwa – bezrobocie. Zgodnie ze statystyką GUS w grudniu 2021 r. stopa bezrobocia była na poziomie 1,8% (dla porównania – wskaźnik ogólnopolski to 5,4%, a wojewódzki – 4,6%). Codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę w Warszawie. Jak do nich dotrzeć? Jak długo zwykle trwa szukanie nowej posady?

Ile czasu szuka się pracy?

Osobom rozglądającym się za zatrudnieniem często zależy na czasie – szczególnie wówczas, gdy zostali zwolnieni lub sami złożyli wypowiedzenie i w efekcie stracili dotychczasowe źródło dochodu. Rachunki, czynsz do zapłacenia, codziennie wydatki kredyt na głowie potrafią być poważnym motywatorem. A zatem ile trwa szukanie nowego zajęcia?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, chociaż czasami wskazuje się, że poszukiwanie pracy powinno zająć kilka tygodni lub okres od jednego do trzech miesięcy. To, jak długo przyjdzie nam szukać posady, zależy między innymi od:

- ogólnej sytuacji na rynku pracy – w Warszawie można ją określić jako korzystną dla pracownika,

- zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów – to, czy wykonujemy profesję, na którą jest popyt wśród warszawskich pracodawców, możemy sprawdzić np. w badaniu Barometr zawodów,

- własnych kwalifikacji, umiejętności, udokumentowanego doświadczenia i wykształcenia,

- dokumentów rekrutacyjnych – to znaczy tego, czy nasze CV i list motywacyjny ukazują nasze zalety, są w stanie zainteresować rekrutera,

- wytrwałości w czasie poszukiwań i intensywności odpowiadania na ogłoszenia,

- liczby źródeł, z których pozyskujemy oferty,

- umiejętności autoprezentacji w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Czynników wpływających na czas szukania pracy jest więc sporo. Najlepiej prześledzić każdy z tych punktów i zastanowić się, co możemy zrobić, by przyspieszyć cały proces. Jeśli podejrzewamy, że nasz zawód nie jest poszukiwany na lokalnym rynku, warto zastanowić się nad podniesieniem kwalifikacji, zrobieniem dodatkowego kursu, który podniesie nasze notowania u pracodawców i zarazem poszerzy dziedzinę, w której będziemy mogli się zatrudnić.

Ogłoszenia o pracę w Warszawie – na jakich stronach szukać pracy?

Bardzo ważne jest to, by dotrzeć do jak największej liczby ogłoszeń w krótkim czasie. Jest na to prosty sposób – skorzystanie z serwisu pracy. Tego typu platformy udostępniają listy aktualnych ofert. Ogłoszenia możemy dodatkowo filtrować, dzięki czemu w kilka sekund dotrzemy dokładnie do tych propozycji zatrudnienia, które nas interesują. I tak, zamiast wpisać w wyszukiwarkę Google „praca Warszawa” i sprawdzać po kolei wyniki, lepiej od razu wypróbować wyszukiwarkę na portalu z pracą. Na takiej platformie warto także założyć konto, dzięki któremu będziemy mogli brać udział w rekrutacjach szybko i wygodnie z poziomu przeglądarki, po prostu uzupełniając formularz. Bezpłatną rejestrację dla osób poszukujących zatrudnienia oferuje np. praca.pl.

W czasie rozglądania się za posadą dobrze jest postawić na różnorodność działań. Zapiszmy się do grup dedykowanych pracy w mediach społecznościowych, o swoich planach zawodowych poinformujemy też bliskich i dalszych znajomych. Im więcej osób będzie wiedzieć, że szukamy etatu, tym lepiej. Możemy także przygotować sobie listę firm, do których wyślemy CV i inne dokumenty aplikacyjne – nawet jeśli podmioty te aktualnie nie prowadzą rekrutacji.

Kiedy poszukiwanie posady przeciąga się, a mamy nóż na gardle – łatwo o zwątpienie i zniechęcenie. Pamiętajmy jednak, że praca rzadko przychodzi do nas sama, częściej trzeba o nią powalczyć. Postarajmy się być wytrwali i zachowajmy otwartość na różne możliwości.