Czym się różnią espresso i ristretto?

Dodano: 22 maja 2025; Artykuł sponsorowany Wśród kaw, które cieszą się sporym zainteresowaniem konsumentów jedno z najwyższych miejsc zajmuje espresso. parzy się je z wykorzystaniem ekspresu ciśnieniowego - kolbowego. Kultura picia wywodzi się z Włoch, gdzie espresso jest tradycyjnie spożywane przy barze w trzech łykach. Z Włoch wywodzi się również mniej popularne w Polsce ristretto, które z pozoru wydaje się być mniejszą porcją espresso. Poznaj różnice między tymi napojami.

Klasyczne espresso 

Espresso to niewielka, skoncentrowana porcja kawy o objętości 25-35 ml, przygotowywana w ekspresie ciśnieniowym na poziomie minimum 9 barów. Najczęściej jest podawane w towarzystwie szklanki wody, która służy do przepłukania kubków smakowych. Na górze dobrze zaparzonego espresso znajduje się charakterystyczna, brązowa, gęsta crema. Napar parzy się przez 25-30 sekund i podaje w małych filiżankach. W zależności od rodzaju wybranych ziaren espresso ma jaśniejszy niż w przypadku ristretto kolor, jest nieco kwaśniejsze i mniej słodkie. Zawdzięcza to czasowi, w którym woda ma kontakt z ziarnami, a poszczególne związki mają czas żeby się rozpuścić i oddać cieczy aromat. Wysokiej jakości ziarna pod espresso znajdziesz w sklepie https://www.roastains.com/.

 

Ristretto

Ristretto to po włosku – ograniczony. Oznacza skrócone espresso, czyli o objętości 15-20 ml (połowa objętości serwowanego espresso). By ją przygotować, odmierza się taką samą ilość drobno mielonych ziaren, ale parzy się je przez ok. 15-17 sekund, co odpowiada jednemu łykowi. Smak kawy jest jeszcze bardziej skoncentrowany, ale ma mniejszą goryczkę niż espresso. Zawdzięcza to stosunkowo krótkiemu czasowi ekstrakcji, w trakcie którego część związków nie ma możliwości na pełne rozwinięcie. Ma również niższą zawartość kofeiny i gęstsze body. Podobnie jak espresso, parzy się je w ekspresie i podaje w małych filiżankach. Ze względu na małą ilość kawy, naczynie powinno być wcześniej podgrzane, by nie wychłodzić napoju. Podobnie jak w przypadku espresso, kawę podaje się ze szklanką wody.

 

Jak dobrać odpowiednie ziarna?

Do przygotowania espresso i ristretto potrzebujesz dobrej jakości ziaren. Najczęściej wykorzystuje się średnio paloną arabikę. Młynek warto ustawić na początek na drobne mielenie i przygotować napój. Jeżeli kawa będzie za ciężka i gorzka, przestaw mielenie na grubsze lub zmniejsz ilość w porcji. Jeśli napar w smaku jest pusty użyj więcej kawy. Kawa może być w smaku również za kwaśna, wtedy pomoże przestawienie na drobniejsze mielenie. Dzięki temu można zbalansować napój i sprawić, że będzie smakował najlepiej na świecie. Warto zapamiętać ustawienia młynka, szczególnie w miejscach, gdzie jest duża migracja użytkowników na przykład w biurze. Uniwersalne ziarna znajdziesz w sklepie https://www.roastains.com/kawa-do-biura! Postaw na wysokiej jakości kawę i dopasuj parametry parzenia do swoich indywidualnych potrzeb!