Co będzie się działo w kwietniu w Ośrodku Kultury

Dodano: 4 kwietnia 2023; W kwietniu Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii zaprasza na Dzień Kultury Żydowskiej Ger oraz koncert gordonowski w cyklu Muzyczka dla Smyczka.


News will be here

15 kwietnia (sobota) - Dzień Kultury Żydowskiej Ger.

Tego dnia zapraszamy na monodram oparty na kanwie opowiadania Antoniego Słonimskiego „Jak to było naprawdę” w wykonaniu Sławomira Hollanda, w reżyserii Alicji Choińskiej z muzyką Kuby Sienkiewicza. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Ośrodka Kultury i na biletyna.pl.

O godz. 19.30 tradycyjnie już odbędzie się iluminacja Drzewa Pamięci – żywego pomnika upamiętniającego ponad 3500 mieszkańców naszego miasta, którzy stracili życie w obozach zagłady. Podczas wydarzenia na klarnecie zagra Dariusz Falana - dyr Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, wiersze Władysława Szlengla recytował będzie Piotr Sieracki.

Również na rynku miejskim zostanie zamontowana instalacja przestrzenna Agnieszki Kazały, symbolicznie nawiązująca do przerwanej historii życia.

Instalacja jest próbą ukazania niewidzialnych, niezaistniałych wspomnień, rozrachunkiem z przeszłością i podjętymi decyzjami, dzięki którym ramy pozostały jednak puste. Otoczone kolorową wełną jak ciepłym dotykiem,  zatrzymują nasze myśli i prowadzą do miejsca w sercu gdzie znajduje się przypuszczalny obraz z przeszłości.

Puste ramy pełne marzeń, które nigdy nie miały szansy na realizację, niespełnione z przyczyn od nas zależnych jak i wymuszonych okolicznościami.

Wystawa dotyczy współczesnego człowieka, jest również upamiętnieniem mieszkańców miasta którzy stracili życie w obozach zagłady i nie mieli szansy napisać swoich historii.  

Wydarzeniem towarzyszącym będzie bezpłatny pokaz czarnej komedii braci Coen (w 2010 roku film zdobył dwie nominacje do Oscara w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy scenariusz oryginalny). Na film zapraszamy w niedzielę, 16 kwietnia, o godz. 17.00. Wprowadzenie o wątkach żydowskich w filmach braci Coen oraz rozmowę po filmie poprowadzi Sebastian Smoliński, krytyk filmowy, absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim.

Tytuł tytuł filmu dostępny w siedzibie Ośrodka Kultury oraz po dołączeniu do grupy na FB – Bezpłatne seanse OKGK.Także w niedzielę, 16 kwietnia, w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii odbędzie się kolejny koncert gordonowski w cyklu Muzyczka dla Smyczka. Dzięki muzykom gordonowskim, kontynuującym dziedzictwo Smykowego Grania i koncertów wg teorii uczenia się muzyki profesora Edwina Eliasa gordona – pojawią się instrumentaliści i wokaliści występujący na żywo, w składzie: instrumenty perkusyjne, gitara, kontrabas i solowa trąbka. Koncert gordonowski to wydarzenie dla całej rodziny. Zarówno mali jak i duzi odnajdą się w dźwiękowym świecie. Tym razem gośćmi będą specjaliści muzyki karaibskiej i kubańskiej. Tego dnia sala w Ośrodku Kultury zawiruje w rytmie son, conga, merengue oraz bachaty. Bilety do nabycia w kasie Ośrodka oraz na biletyna.pl

Do zobaczenia w Kulturalnym Sercu Miasta Góra Kalwaria!

(inf. prasowa)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!